×
Ürünler Sepete Eklendi
Çağrı Merkezi+90 532 177 05 62
- 0

POLİKARBON LEVHALAR

Polikarbon Levhalar, Polikarbonun Özellikleri, Polikarbonat Levha ile Cam Arasındaki Farklar Nelerdir, Polikarbonat Levha ile Cam Arasındaki Farklar Nelerdir, Polikarbon Kullanmanın Avantajları Nelerdir, Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler,

Polikarbon Levhalar

Polikarbon (PC), kimyasal yapılarında karbonat grupları içeren termoplastik polimerler olarak tanımlanabilir. "Polikarbon nedir?” sorusu daha basit şekilde "Isı ile kolaylıkla şekillendirilebilen sentetik bir malzeme” olarak da cevaplanabilir. Polikarbon güçlü, sert ve şeffaf yapısı sayesinde pek çok farklı uygulama alanında kullanılır.

Polikarbonun Özellikleri

Polikarbonlar, ısı ile bozulmadan etkileşen plastik ürünlerdir. Bu malzemeyi çok önemli kılan özelliği ise ürünün erime noktasına kadar ısıtılıp sonra soğutulup bozulma yaşamadan tekrar ısıtılabilir olmasıdır. Bu özelliği sayesinde geri dönüşüm yapılabilmesini sağlar. Polikarbon ürünler amorf malzemedir. Bu sayede erime noktasına kadar ısıtıldığında aniden değil daha yavaş bir şekilde erir.

Polikarbonat Levha ile Cam Arasındaki Farklar Nelerdir

Cam ve bu ürün arasında karşılaştırma yaptığımızda aradaki farklı hayli fazladır. Öncelikle camın uygulandığı alanlara göre neredeyse 200 kat daha sağlam olması, yapılan bir projenin uzun yıllar güvende olacağını kanıtlamıştır. Bu nedenle yapılarınız için, reklam tabelası olarak, uyarı levhası olarak, güvenlik duvarı olarak ve birçok farklı alanda gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Ürün detayına baktığımızda Polikarbon Levha ölçüleri genel olarak standart ölçüsü bulunmaktadır. Genel olarak 205x305cm olan bu ebatlar, farklı çeşitlere göre de değişiklik göstermektedir.

Oluklu Polikarbon Levha Nasıl Kesilir

Polikarbonat levhalar, plakalar halinde üretilerek üst üste kolaylıkla stoklanabilir. En yaygın kullanılan polikarbon levha türlerinden biri de oluklu polikarbon levhalardır. Bu çok yönlü malzemenin kullanım alanının oldukça kadar geniş olmasının bir nedeni de kolay kesilmesidir. Standart ebatlardaki oluklu polikarbonat levhalar, maket bıçağı ya da sağlam bir makas yardımı ile rahatlıkla kesilebilir. Yüksek miktarlardaki oluklu polikarbonat levhaların ebatlandırılması için ince dişli testere ya da dekupaj gibi kesici aletler de kullanılabilir. Ancak bu durumda kesim sırasında toz çıkabileceği hesaba katılmalıdır.

Polikarbon Levhaların Kullanım Alanları

Polikarbon levhalar, sıcaklığın korunması istendiği mekanlarda, ışık ihtiyacı duyulan yerlerde, ses izolasyonun yapılması istendiğinde ve sağlam malzemelerin tercih edildiği her yerde özellikle tercih edilen bir malzemedir. Polikarbon Levhaların uygulama alanları çok daha fazladır. Polikarbon levhalar, seralarda kullanılmaktadır. Seralarda istenen ortamın oluşturulmasını sağlamaktadır. Cam ve naylona malzemelere göre ısı yoğunluğu, enerji tasarrufu sağlaması ve dayanıklılığı daha fazladır. Ayrıca stadyumlarda, güvenlik kulübelerinde, merdiven, otobüs duraklarında, çatı ve tavan aydınlatmalarında, balkon korkuluklarında, teraslarda, bina giriş-çıkışlarında, kış bahçelerinde, alışveriş merkezlerinde, estetik görüntü ve dayanıklılık sağlamaktadır. Dayanıklı ve güvenilir malzeme özelliği sayesinde endüstrinin sektörü alanında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Müzelerde, mahkemelerde, kuyumcularda, hapishanelerde, ofislerde ve bankalarda tercih edilen bir üründür. İnşaat sektörü dışında medikal, dekorasyon, gözlük, dekorasyon, otomotiv, aydınlatma sektörlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Pek çok alanda yaygın olarak kullanılan polikarbon levhalar güvenlik alanlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Polis gözlükleri, kalkanları ve kaskları için kurşungeçirmez cam üretiminde ilk tercih edilen malzeme olmaktadırlar. Polikarbon levhalar, hem aydınlık bir ortam hem de kış aylarında enerji tasarrufu sağladığı için yüzme havuzlarında kullanılmaktadırlar. Ayrıca reklam panolarında reklamların net görülebilmesi ve pano üstüne koruyucu bir yüzey sağlayabildiği içinde panolarda tercih edilmektedir.

Polikarbon Kullanmanın Avantajları Nelerdir

Polikarbon, her şeyden önce kaliteli bir malzeme olarak tanımlanabilir. Farklı sektörlerde son derece yaygın olarak kullanılan malzemenin başlıca kullanım avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür: Son derece dayanıklı bir malzeme olan polikarbonat, bir o kadar da hafiftir. Bu özelliklerinin yanı sıra yüksek optik saydamlık sunması, polikarbonu ideal bir cam alternatifi haline getirir.

Darbelere ve zorlu hava koşullarına karşı aşırı dayanıklı olan polikarbonat, uzun ömürlü bir malzemedir.

Ekonomik seçenekler içeren polikarbon fiyatları, farklı bütçelere hitap edebilir.

Polikarbonat, yüksek oranda ısı yalıtımı sunar. Bu özelliği ile seralarda ve enerji tasarruflu binalarda sıklıkla kullanılır.

Polikarbonattan farklı boyutlarda levhaların yanı sıra panel, çubuk ve boru da üretilebilir.

Polikarbonat levhaların taşınması, stoklanması, şekillendirilmesi ve montajı kolaydır.

Isıtılarak yeniden sıvı forma dönüştürülebilen polikarbonat, kolayca geri dönüştürülebilir olması sayesinde sürdürülebilir bir malzemedir.

Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Polikarbon levhaların, özel kaplamaları sayesinde kendi kendilerini temizleme özelliğine sahip olmalarına rağmen temizlenmeye ihtiyacı vardır. Bu malzemelerin ömrünü uzatmak için düzenli olarak temizlenmesi ve kurallara uygun şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Polikarbon malzemeler kimyasallara karşı dayanıklıdır fakat yine de kullanılan temizlik malzemesine dikkat edilmelidir.


Abone Ol

Kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz
Sepet (

0

)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Eğer bir ürün satın almak istiyorsanız almak istediğiniz ürünün sayfasına gidiniz.
Alışveriş Yap