×
Ürünler Sepete Eklendi
Çağrı Merkezi+90 532 177 05 62
- 0

DÖKME PLEKSİ/AKRİLİK

Dökme Akrilik Nedir, Dökme Akrilik Nasıl Yapılır, Dökme Akrilik Levha’nın Faydaları, Dökme Akrilik Levha için Ortak Uygulamalar

Dökme Akrilik Nedir?

Dökme pleksiglas levha, ısıtıldığında yumuşayıp şekil alan, soğuduğunda ise son şeklini koruyan bir pleksi levha çeşididir. Dökme Akrilik levha, polimetilmetakrilat esaslı termoplastik bir malzemedir. Döküm tekniği ile oluşturulduğundan bu adı alan pleksi levha çeşidi, 2 ila 40 mm kalınlığında olabilir. Renkli ve opak çeşitlerinin yanında şeffaf, renksiz çeşitleri de bulunur. Işık geçirgenliği yüksek dökme pleksi levha, kolayca şekillendirilebilir, delinebilir, işlenebilir ya da kesilebilir. Cama göre yüzde 92 oranında daha fazla yüksek ışık geçirgenliğine sahip olan Dökme Akrilik levhalar yine cama göre 6 kat daha fazla dayanıklıdır. Kırılan parçaları keskin kenarlı değildir. Bu durum yaralanmaların önüne geçmenize imkan sağlar. Öte yandan aynı kalınlıktaki cama göre ısıyı yüzde 20 daha az iletir.

Dökme Akrilik Nasıl Yapılır?

Akrilik bir katalizör ile bir monomer arasındaki kimyasal reaksiyonla oluşturulan, hafif ve şeffaf bir plastik ürün ile sonuçlanan sentetik bir plastiktir. Akrilik camdan daha yüksek optik berraklığa sahiptir ve camdan 10 kat daha fazla kırılmaya karşı dayanıklıdır. Akrilik ayrıca UV ışınlarına karşı oldukça dayanıklıdır.

40 mm kalınlığa kadar döküm tekniği ile üretilirler. 90°C sıcaklıkta ya da 90°C - 115°C de etüvde ısıtılarak yumuşatılır. Böylece birçok şekle girebilir, eğilip bükülebilir. Basınçla ve vakumla form verilebilir.

Birkaç farklı türde akrilik levha vardır, dökme akrilik levha en iyi kalite seçeneğidir. Bu ürün, sıvı bileşenlerin güçlü bir tabaka halinde sertleştiği bir cam kalıba dökülmesiyle yapılır. Benzer bir tabaka oluşturmak için sıvıyı bir ekstrüderden ve silindirlerden geçiren ekstrüzyonun aksine, döküm işlemi sert, sağlam ve düzgün bir plastik taba oluşturur.

Dökme Akrilik Levha’nın Faydaları

İlk olarak dökme akrilik levha, diğer akrilik türlerine göre çözücülere maruz kaldığında daha yüksek bir dirence sahiptir, bu nedenle güçlü kimyasallar kullanan ortamlar için iyi bir seçimdir. Bu akrilik türü de biraz daha yüksek termal kararlılığa sahiptir, bu da onu yüksek sıcaklıklı ortamlar için tercih edilir hale getirir.

Döküm işlemi, ekstrüde akrilikten daha kalın dökme akrilik seçeneklerine izin verir. Bu da dökme akriliği kurşuna dayanıklı ve güvenlik uygulamaları gibi darbeye dayanıklı uygulamalar için tercih edilen seçenek haline getirir. Akrilikler arasında en iyi optik berraklığı sunar ve çok çeşitli renklerde mevcuttur.

Dökme Akrilik Levha için Ortak Uygulamalar

Dökme akrilik, şeffaflığa ve ayrıca güce ihtiyaç duyduğunuz birçok uygulamada kullanılır. Bunlardan bazıları;

• İmalat

• Pencere ve pencere camı

• Kurşuna dayanıklı pencereler

• Binalar ve inşaat

• Tabela

• Fuar ve Sergi Alanları

Temel olarak güçlü, darbelere dayanıklı, şeffaf bir plastik veya cam için daha dayanıklı bir malzemeye ihtiyacınız olan her yerde, dökme akrilik levha ihtiyacınızı karşılayacaktır.


Abone Ol

Kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz
Sepet (

0

)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Eğer bir ürün satın almak istiyorsanız almak istediğiniz ürünün sayfasına gidiniz.
Alışveriş Yap