×
Ürünler Sepete Eklendi
Çağrı Merkezi+90 532 177 05 62
- 0

PLOTTER FOLYOSU

Kesim folyosu, plotter folyosu


Folyo (Plotter) Kesim Nedir?

Kesim folyosu, plotter folyosu veya dekorasyon folyosu olarak da bilinen, Polivinil Klorür’den elde edilen folyonun plotter adı verilen folyo kesim ve şekillendirmeye yarayan cihazlarla kesilerek reklamcılıkta her türlü yazı, rakam, şekil ve desenin çıkarılmasında kullanılan bir folyo türüdür.

Kesim Folyosu Nedir?

Kesim folyosu reklamcılıkta en sık kullanılan türlerden biri olmakla birlikte dijital baskı tekniğinin ortaya çıkmasının ardından bile kullanımı azalmamış, hatta dijital baskı ve folyo kesim aynı teknikle kullanılarak daha estetik reklam örnekleri ortaya çıkarılmıştır. Şu anda ülkemizde bulunan tabelaların %90’ı bu yöntemler yapılmıştır. Renk alternatifi bakımından geniş bir yelpazeye sahip olan kesim folyosu parlak ve mat olmak üzere 2’ye ayrılır. Aynı zamanda renkli folyo, cast folyo, yüksek seri folyo, baskı folyoları ve laminasyon olmak üzere 5 farklı çeşidi bulunmaktadır. Kesim folyosu, silikon kaplı bir kağıdın üzerine ince bir PVC uygulanan bir malzemedir. Kendinden yapışkanlı olan bu malzemenin raf ömrü 2 ila 5 yıl arasında değişmektedir. İç mekan, dış mekan, baskı kesim ve dekorasyon folyosu olmak üzere özelliklerine göre değişik gruplara ayrılır. Plotter kesim makinalarında bilgisayar destekli programlarla rakam, yazı, desen olarak her şekilde kesilebilmektedir. Ürünün ömrü ve dayanıklılığı düşük olması nedeniyle kısa ve orta vadeli işler için ekonomik olarak tercih edilmektedir. Piyasada mevcut ürünler; toplam kalınlık, rulo çapı, gerilme gücü, esneklik, uygulama sıcaklığı, bakım sıcaklığı gibi özellikleriyle birbirilerinden farklılaşmakta ve fiyatları değişmektedir. Ancak her markada muadili ve çeşitli renkleri bulunmaktadır. Sıcak havada kullanımı çok rahat olmasına rağmen, soğuk havada uygulanabilmesi için transfer bandı kullanmak gerekebilmektedir. Kullanım alanları çok yaygın olmakla birlikte, kısa ömürlü bir ürün olması nedeniyle ışıksız tabela sistemlerinde, vitrin yazılarında, düz yüzeylerde kullanmak daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Fuar, kongre, festival gibi iç mekanlarda, kısa süreli organizasyonlarda, tabela, cam, vitrin, cephe ve yönlendirme tabelaları gibi düz yüzeylerde kullanılabileceği gibi aynı zamanda araç yazılarında ve dekorasyon sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. İç ve dış mekanlarda

kullanımı ile ilgili bir ayrım bulunmamakla birlikte, dış mekanlarda hava koşulları nedeniyle daha kısa süreli olacağı bilinmektedir.

KESİM FOLYOSU ÇEŞİTLERİ

- Standart renkli folyolar

- Reflektörlü folyolar

- Buzlama folyoları

FOLYO KESİM EN ÇOK NERELERDE KULLANILIR

- Kapı tabelaları,

- Araç üzeri folyo yapıştırmalarında,

- Bina dış cephe kaplama, kompozitlerine direkt yazı yazma işlemlerinde,

- Boya şablonu olrak,

- Cam buzlama işlemlerinde,

- Soyunma dolaplarına dolap numaraları olarak,

- İşyerlerinizin camlarındaki yazılarda...vs daha bir çok yerde.


Abone Ol

Kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz
Sepet (

0

)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Eğer bir ürün satın almak istiyorsanız almak istediğiniz ürünün sayfasına gidiniz.
Alışveriş Yap