×
Ürünler Sepete Eklendi
Çağrı Merkezi+90 532 177 05 62
- 0

TABELA YÜKSELTME MONTAJ VİDASI

Kategoriye ait ürün bulunamadı.

Vida çeşitleri ve vida nedir ne işe yarar sorusu günümüzde oldukça sorulmaktadır. Vida silindirik veya konik yüzeyde eğri bir biçimde açılmış oluklara verilen addır. Mobilya , ev aletleri , kapı , pencere , banyo dolabı gibi bir çok çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Asıl amacı iki veya daha fazla yeri birleştirmek ve bu birleştirme esnasında parçaya zarar vermemektir. Yaşam alanlarımızda yeri doldurulmayacak bir yapı malzemesidir. Çok amaçlı ve çok çeşitli yerlerde kullanıldığı için birçok vida çeşidi bulunmaktadır.

Vidalar dişlerine göre 5 gruba sahiplerdir ;

• Üçgen vida

• Yuvarlak vida

• Trapez vida

• Kare vida

• Testere vida

Akıllı Vida

Akıllı vida diğer vida çeşitlerinden farklı olarak sabitlenmesi istenilen yüzeye kendi deliğini açarak vidalama işlemi yapan vidaya denmektedir. Akıllı vidaların diğer adı matkap uçlu vidalardır. Akıllı vida çoğu yüzeyde matkapsız kendi deliğini kendisi açar ve böylece daha rahat ve kolay kullanımı vardır. Böylece özellikle sıklıkla vida kullanan atölyeler ve işletmeler zamandan ve güçten akıllı vida sayesinde tasarruf etmişlerdir. Kısaca özetlemek gerekirse vidayla akıllı vidanın arasındaki fark akıllı vidanın özellikle ahşap ve metal gibi zorlu yüzeylerde maktapsız vidalanabilmesi normal vidanın ise matkaba ihtiyaç duymasıdır. Akıllı vida çeşitleri birçok üründen oluşmaktadır. Mercimek başlı matkap uçlu akıllı vida, akıllı sac vidası, pul başlı matkap uçlu akıllı vida, yıldız havşa başlı matkap uçlu akıllı vida, silindir başlı matkap uçlu akıllı vida, akıllı ağaç vidası gibi akılı vida çeşitleri vardır. Akıllı vidalar genellikle 5 cm – 12 cm uzunluğu arasındadır . Ortalama 5,5 mm çapında üretilir fakat bu vidalar ihtiyaca göre farklı ölçülerde imal edilebilmektedir.

Sunta Vidası

Sunta vidasının diğer adı ahşap vidasıdır. Halk arasında ağaç vidası olarak da bilinir. Sunta vidası kullanım alanına göre isimlendirilmiş vida çeşitlerinden biridir. Sunta vidalarının baş kısımları ahşap ürünleri bozmayacak şekilde yapılmaktadır. Yıldız havşa başlı formdadır. Sunta vida ağaç, mdf, mobilya, doğrama, mutfak, kerestelerde, balkonlar gibi birçok alanda kolay ve deformasyonsuz montaj için kullanılır. Ahşap vidanın dişleri kuvvetlidir böylece güçlü monte özelliği vardır.

Saç Vidaları

Saç vidaları diğer vidalardan farklı olarak daha güçlü ve serttir. Böylece vida çakılması zor olan çelik, metal, bakır gibi yerlere özel tasarlanmıştır. Sac vidalarını genellikle inşaat ve imalatcılar metaller üzerinde kullanır. Özetle saç vidalar sac metal ile birlikte kullanılmak üzere özel yapım vidalardır. Diğer vidalardan farklı olarak dıştan dişliyle kaplanmış bir sap ile fark yaratır.

Yıldız Silindir Başlı Saç Vidaları

Yıldız silindir başlı saç vidaları ismini görüntüsünden almıstır. YSB ve YSB MUV vidası olarak iki çeşide sahiptir. Saçlarda, profillerde ve pvc'lerde sıklıkla kullanılır.

Yıldız Havşa Başlı Saç Vidaları

Yıldız havşa başı saç vidası da YHV ve YHB MUV olarak iki çeşide sahiptir. Yhb vidalar matkapla önceden açılmış deliğe kendi dişini açar. Yhb muv ise matkaba gerek kalmadan kendi deliğini deler ve dişini açar. Akıllı vidalarda en çok satın alınan ürünlerin başında gelmektedir. Yıldız havşa başlı saç vidası da saçlarda pvclerde kullanılırken aynı zaman kompozit panellerde oldukça sağlamlık sağlar.

Buldex Vida

Buldex vida dayanıklılığıyla ünlü vidalardandır. Sağlamlaştırmak için çinko ile kaplanmaktadır. Beton ve benzeri malzemelerde kullanılır. En büyük özelliği ise dübelsiz kullanılmasıdır. Buldeks vidalar pvc ve alüminyum doğrama ürünlerinde sıklıkla tercih edilen bir vida çeşidir. Bunun dışında pencerelerde kapılarda dübelsiz monte edilebildigi için rahatlıkla kullanılabilir.

Alçıpan Vidası

Alçıpan vidası yıldız borazan başlı sivri uçlu, yıldız borozan başlı matkap uçlu olarak ikiye ayrılır. Karbon çeliğinde yapılmaktadır. Alçıpanın metal gibi yüzeylerle birleşmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Alçıpan vida paslanmaması için genellikle siyah kaplıdır.

Trapez vida

Trapez vida dişleri üçgendir. Kolay sökülüp kolay takılır. Bu yüzden sık sökülüp takılan yerlerde çok tercih edilir. Metallerde, dış yüzeyde özelliklede çatılarda kullanılır. Matkap ile monte edilir. Sızıntılardan korunmak için trapez vida tercih edilebilir. Trapez vidalar bazen somun ile kullanılabilmektedir.

Kabin Vidası

Kabin vidası sehbalarda , kitaplıklarda yani genellikle evdeki eşyalar için kullanılan bir vida çeşidir. Yıldız Başlı ve alyan başlısı bulunmaktadır.

Trifon Vida

Trifon vida en ünlü ve en güçlü ağaç vidası çeşitlerinden biridir. En belirgin özelligi gövdesinin kalın olması ve dişlerinin oldukça geniş olmasıdır.Çoğunlukla civatalıdırlar. Dayanıklıklılığı çok yüksektir bu yüzden güçlü vidalama işlerinde tercih edilir. En çok tercih edilen alan ise asfaltlar ve ahşap vidalamadır ama trifon vidalar bunların dısında bir çok alanda monte işlemi için kullanılmaktadır. Trifon vidalar daha çok sağlamlık verimi sağlaması için trifon vida dübeli ile birlikte de kullanılmaktadır. Matkap yardımıyla montajı oldukça basittir.

Vida Çeşitleri ürünlerimizi keşfetmek için, https://www.luas.com.tr/reklam-malzemeleri tıklayın.

Abone Ol

Kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz
Sepet (

0

)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Eğer bir ürün satın almak istiyorsanız almak istediğiniz ürünün sayfasına gidiniz.
Alışveriş Yap